Demirtaş: Edirne’ye yürünmesi yönünde bir talebim yok

 

 

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, "Adalet Yürüyüşü"nün, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’ne kadar sürmesi yönünde bir talebi olmadığını söyledi. Demirtaş, "Yürüyüşün sözde değil pratikte de herkes için adalet sağlamaya evrilmesini önemsediğini" belirtti.

 

Özlem Akarsu Çelik  -Duvar

ANKARA – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Adalet Yürüyüşü’ne yarın HDP de destek ziyaretinde bulunacak. Kandıra Cezaevi önünde açıklama yapacak olan HDP, kitlesel bir katılım yerine sembolik bir ziyareti tercih etti.

‘SÖZDE DEĞİL PRATİKTE DE HERKES İÇİN ADALET’

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı, Adalet Yürüyüşü’nün 8’inci gününde, tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’nde ziyaret eden HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım’la, Demirtaş’ın Adalet Yürüyüşü’ne ilişkin yorumunu konuştuk.

Selahattin Demirtaş’ın, “Benim Edirne’ye yürünmesi yönünde bir talebim yok” dediğini belirten Yıldırım şunları söyledi:

“Selahattin Bey meselenin Edirne’ye yürüme meselesi olmadığını, yürüyüşün tüm muhalif kesimleri buluşturmayı hedeflemesi gerektiğini söyledi. Meselenin kendisinin tutukluluk hali ve mağduriyetinin ortadan kaldırılmasının ötesinde bir ‘adalet ihtiyacı’ olduğunu ifade ediyor ve bunun için yürüyüşün sözde değil pratikte de herkes için adalet sağlamaya evrilmesini önemsediğini belirtiyor.”

‘MUĞLAK SÖYLEMLERİN ÖTESİNE GEÇİLMELİ’

HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, Eş Genel Başkan Selahattin Demirtaş’la görüşmesinde gündeme gelen ‘Adalet Yürüyüşü’ konusuna ilişkin yaptığı açıklamada, “Selahattin Bey, toplumsal dinamiklerin bir arada ülkeyi düzlüğe çıkarma çabasının önemli olduğunu, muğlak söylemlerin ötesine geçilmesi ve toplumsal muhalefetin süreklileştirilmesi gerekliliğine işaret ediyor” dedi.

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay ile Eş Genel Başkan Yardımcıları Saruhan Oluç, Sezai Temelli; MYK üyeleri Beyza Üstün, Murat Mıhçı; HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım’la milletvekilleri Celal Doğan, Erol Dora, Ertuğrul Kürkçü, Feleknas Uca, Mithat Sancar ve yerine kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Ahmet Türk 3 Temmuz Pazartesi günü ‘Adalet Yürüyüşü’ne destek ziyaretinde bulunacak. HDP heyeti aynı gün saat 14.00’te Kandıra Cezaevi önünde açıklama yapacak. (DUVAR)