Seçimler İçin İlk Adım: Seçim Güvenliği


Seçimler için ilk adım tüm barıştan yana herkesin silahların susması ve seçim güvenliğinin sağlanmasına katkıda bulunmasıdır.

Silahların susmasıyla yada tek taraflı ateşkesle oluşacak durum sivil siyasete,müzakere ve çözüme tekrar olanak tanımaktır. Eğer bu sürecin silahla zorla gideceği bir yer kalmamışsa yapılacak olan daha güçlü bir sürecin başlaması için geri adım atmayı bilmektir.Sivil siyasetin önünü silahla kesen kim olursa olsun dünyanın en haklı mücadelesini veriyor olsa bile meşruiyet zemini kalmayacaktır. Tüm askeri darbelerin tarihine bakıldığında şu yada bu şekilde bir meşruiyet zemini üzerinden “şartların olgunlaşmasını bekleyerek”gerçekleşmiştir.Sokağa çıkma yasağı ,olağanüstü hal ve sıkıyönetime kadar gidebilecek koşulların sadece tek taraflı şiddet tercihinden kaynaklanmadığı 1970’lerin sonundan beri bilinmektedir.

 

Herkes kendine şimdiden “Nasıl bir hükümet ile masaya oturmak istediğini sormalıdır?

Eksikleriyle de olsa işleyen sistemin kuralları çerçevesinde bir barış ve demokrasi koalisyonun oluşmasına katkıda bulunmak için silahların susması şarttır. 7 Haziran seçimleri sonrasındaki tablodan bugüne geldiğimizde genel izlenimimiz, dar parti çıkarları merkezli her türlü koalisyonda ayak direyen bir AKP, 6.058.489 seçmenin desteğiyle 46.163.243 geçerli oyun %13.12’sini almış  HDP’li 80 milletvekilini mecliste görmeyen bir MHP. Hala tutuk ,memleketin bu durumunda siyaseti salt açıklamlar,durum tespitleri üzerinden götürmeye çalışan bir CHP.

Türkiye 1 Kasım 2015 seçimlerinde de koalisyon hükümetine hazır olmalıdır.  Artık AKP’nin tek parti hükümetleri dönemi tıpkı CHP’nin tek parti hükümetleri dönemi gibi bitmiştir. Artık siyaset kulvarında yeni, bir soluk ve ses olan HDP var. Psikolojik barajların aşılmış olması fiili barajlardan çok daha önemlidir.HDP memleketin batısından ve doğusundan oy alarak sadece Kürt sorununa endeksli bir parti olmadığını 7 Haziran seçimlerinde ispatlamış 1 Kasım’da ise hükümet ortağı olmaya doğru ilerleyecektir. Türkiyelilik yaklaşımı Demirtaşın çizdiği liderlik profiliyle tamamlanınca önemli bir toplumsal karşılık bulmuştur.

Seçim güvenliği sadece AKP’nin sorunu değildir. Bu saaten sonra ilk kurşunu kimin attığının hiçbir önemi yoktur. Seçimler yeni bir parlamentonun oluşmasına yol açacak ve HDP şu andan göründüğü kadarıyla daha güçlü bir pozisyona kavuşacaktır. Bu yolu açmak için bile tek taraflı ateşkesi hemen başlatmak yeterli olacaktır.

Barişa şans vermek:

-Yaşama ,umuda şans vermektir.

-Ölümler üzerinden değil “yeni bir yaşam” belgisi üzerinden coğrafyamızın tüm renklerinin birlikte değişimi ,demokrasiyi,hukuk devletini inşa etmesine şans vermektir.

-Ortadoğunun bu kan revan halinde bir barış ,demokrasi ,ve adalet vahasını hep birlikte kurmaya şans vermektir.