Akademisyenlerden Barış ve Adalet Çağrısı“Akademisyenlerden barış ve adalet çağrısı” başlıklı imza kampanyasına katılım iki bin kişiyi aştı.


Kampanya metninde Türkiye kamuoyunu barıştan, adaletten ve birlikte yaşamdan yana tavır almaya çağrılıyor.


11 Eylül’de change.org’da başlayan kampanyaya Türkiye ve başka ülkelerden çok sayıda akademisyen destek verdi.

kampanyaya 

Kampanya sürüyor.


“Endişeyle izliyoruz”

“Endişeyle izliyoruz”

Kampanya metninde akademisyenlerin 7 Haziran seçim sürecinden itibaren Türkiye’nin içine girdiği şiddet ortamını endişeyle izledikleri belirtiliyor:


“Aralarında atanmış bakanların da bulunduğu müstafi AKP hükümeti, failleri hala karanlıkta bırakılan Suruç katliamını öne sürerek Türkiye sınırları içinde ve ötesinde siyasi ve askeri operasyonlar başlatmıştır.


“Terörle mücadele ve güvenlik gerekçesiyle başlatılan bu süreç, gün be gün ölümlerin çetelesini bile tutamadığımız bir savaş ortamına evrilmektedir. Bizler, siyasi kanalları tamamen dışlayan ve sadece şiddet dilini hakim kılan bu tutumun derhal terk edilmesi çağrısını mesleki ve insani bir görev olarak biliyor, meslektaşlarımızı sesimize ses katmaya çağırıyoruz.


“Adaletten yana tavır almaya çağrı”

“Adaletten yana tavır almaya çağrı”

Cizre’de güvenlik güçlerinin saldırısı, iletişim ve ulaşım engellerine değinilen açıklamada siyasi parti temsilcilerinin hedef gösterilmesi, HDP binaları ve Kürt yurttaşlara saldırılara da yer veriliyor:


“Güvenlik güçleri bu sistematik saldırıları engellemekte yetersiz ve isteksiz davranırken, devlet yetkililerinin linç girişimlerini vatandaşın duygusal tepkisi olarak nitelendirdiğini irkilerek izliyoruz.”


“Türkiye kamuoyunu barıştan, adaletten ve birlikte yaşamdan yana tavır almaya çağırıyoruz. Türkiye sınırları içinde yaşayan Kürt yurttaşların yaşam hakları tehdit altında olduğu bugünlerde, ülke yönetiminde söz sahibi olanları silaha ve ölüme değil; siyasete, müzakereye, adalete ve barışa sahip çıkmaya çağırıyoruz.” (BK)


* Kampanyaya buradan ulaşabilirsiniz.

buradan