Anarşistler Neden Oy vermezmiş? Çünkü…

cetin gurer - 01/06/2011 10:31:52 (596 okunma)


Anarşistler Neden Oy vermezmiş? Çünkü…

Kendini anarşist ve anti otoriter olarak tanımlayan birkaç kişinin yaptığı çağrı sonrasında anarşist listelerde bayraklar sallanmaya başladı. Bir çağrı metnine karşı üç karşı çağrı metni, bir karşı forum düzenleme çağrısı yapıldı. Boykot çağrıları, ilanları, seçim, parlamento ve temsili demokrasi eleştiri metinleri birden anarşist sitelerde vızır vızır gezinmeye başladı. Bu bir anlamda oldukça iyi. Karşı yazılmış bir çağrı metninde de belirtildiği gibi “anarşistleri kış uykusundan uyandı”. Siyaseti, siyasal praksisi kabul edilmiş doktriner ilkelerden hareketle düşünen her politik grupta olduğu gibi kendini anarşist tanımlayan bireyler bir yandan anarşizmi koruma gayretkeşliği içine girdi ve diğer yandan doktriner siyaset dilinin o kuru ve ezberci kavramlarıyla seçimlerde demokrasi ve özgürlük blok adayları da dahil olmaz üzere hiç kimsenin desteklenemeyeceği anlatılmaya çalışıldı. Sözcüklerinin yavanlığı, karşı çıktıları konuda ne kadar samimi(!) olduklarını hemen ortaya çıkardı….


Bu anarşistler seçimlerin, parlamentonun ne kadar illet ve baskıcı araçlar olduğuna ve seçimlerin canı gönülden boykot edilmesi gerektiğine gerçekten inanmış olsalardı en azından boykot çağrılarını sadece okuma yazması olanlar, internet erişimi olanlar ve Türkçe konuşup yazanlar için yapmazlardı. İnterneti olmayan yoksul, internet kullanmayı bilmeyen yaşlı seçmen; okuma yazma bilmeyen seçmen; Türkçe okuma yazma bilmeyen seçmen senin boykot çağrını nasıl duyacak ola? Ya da Türkiye’de sadece internet kullananların ve Türkçe okuma yazma bilenlerin seçmen olduğu bir ‘temsili demokrasi’ olduğunu sanıyorsun. 

‘Doğrudan eylem’ ve ‘yatay örgütlenmeyle’ Kürdlere destek olmaktan bahseden ve blok adaylarına oy vererek desteklemek isteyenleri kıyasıya eleştiren, kınayan, hakaret eden doğrudan eylem yorgunluğundan sabahları uyanamayan anarşistler bari tutarlığınızı ispat için bir tane de Kürtçeboykot çağrısı yazsaydınız daha inandırıcı olmaz mıydınız acaba? Kürdlere, oğlunu, kızını, toprağını, dilini, yitirmiş olan Kürde, “seçeceğiniz bağımsız adaylar sizleri tahakküm ve egemenlik altına almaya çalışan iki yüzlü, sahtekar, yalancı siyasetçilerdir” diye yazsaydınız… Oy verdiğiniz parti BDP’nin diğer düzen ve sitem partilerinden hiçbir farkı yoktur deseydiniz. 'BDP’ dahi savaştan, savaştırmaktan, militarizmden beslenen, insanların ölmesi ve öldürmesi üzerinden siyaset yapan herhangi bir etnik milliyetçi, faşist bir parti diye yazsaydınız…'.Ama Kürtçe yazsaydınız.

Tüm Türkiye'de değil belki ama kendi yerelenizde Kürtçe, Türkçe ve diğer dillerde yazılmış boykot çağrılarını ev adreslerine postayla gönderemez miydiniz? Ya da postane de sistemin bir kurumu ve aracıdır anarşistler bu aracı da kullanmaz deyip bu boykot çağrılarını sokak sokak, ev ev dolaşarak insanlara ulaştıramaz mıydınız? Posta pullarında karşılaştığımız Mustafa Kemal resmi sizi belki bundan alıkoymuş da olabilir… Sırf bu nedenle bile posta yoluyla bir boykot propagandası yapmaktan vazgeçmiş olabileceğiniz anlayışla karşılanabilir, makul bir neden bence. Pulda Mustafa'nın resmi var diye postaneden ve dolayısıyla boykottan vazgeçmek… ama parada da aynı resim var. Parada da resim var diye postaneden vaz mı geçmek gerekir şimdi, ne olacak? Ha tamam paranızın olması için postaneye gitmeye gerek yok elbette. Postaneden para değil, pul alınır.


Kürdlere seçimler yoluyla değil doğrudan eylem ve yatay örgütlenmelerle destek vermeyi öneren, savunan anarşistler için gören duyan, işiten doğrudan eylemci ve yatay örgütlenen anarşistlerin Demokratik Çözüm Çadırlarından çıkmadığını, sivil itaatsizlik eylemlerinin ön saflarında omuz omuza Kürdlerle yürüdüğünü, öldürülen gerilla cenazelerine sokaklarda, sınırlarda sahip çıktığını, Kürd siyasetçilerine dönük yaşanan gözaltı ve tutuklamalar karşısında sokakları yerle bir ettiğini, seçimleri sabote etmek için sandıkları yaktığını, karşı olduğu parlamenterizmin kurumu parlamentoda sürekli protestolar yaptığını, pankartlar astığını ve bu eylemleri için aylar, yıllar süren cezalar aldığını sanacak.


Yapmayın arkadaşlar, herkes birbirini çok iyi tanıyor. Hayali doğrudan eylemler ve yatay örgütlenmelerle kendinizi zaten kandırıyorsunuz bari bizleri buna inandırmaya çalışmayınız. Boşuna yorulmayın, yazıktır enerjinize çünkü iktidardan, otoriterlikten, tahakküm ve egemenlikten yoksun dürüst, temiz, kirlenmemiş yaşamlarınızı sürdürmek için ihtiyacınız olacak ve ayrıca yoğun doğrudan eylem ve yatay örgütlenme çalışmalarında ne kadar çok enerji tükettiğinizi, gücünüzün ve takatinizin kalmadığını herkes çok iyi biliyor. Çünkü blok adaylarına destek vermeyi teslimiyet olarak gören anarşistler Türkiye'nin dört bir yanını yatay örgütlenmelerle, doğrudan eylemlerle kuşatmış durumdalar. Evet, gerçekten bu inançlı çalışmalar biz desteğini oy ile ortaya koymaya çalışanların gözünü korkutuyor, cesaret edemiyoruz halkın arasına karışmaya, doğrudan eylemci olmaya çünkü bizim bu kadar enerjimiz yok ve sizleri hayranlıkla ve birazda kıskanarak izliyoruz. Sizin yaptıklarınızı yapamamaktan duyduğumuz hicap ise bizleri ancak oy gibi daha teslimiyetçi araçları kullanmaya yöneltiyor, sizin gibi var olamadığımız için biz de var olmak için kendimize böyle bir araç seçebildik. Lütfen çok görmeyin…Bu kadar çalışma ve yorgunluk içinde uyanıp oy gibi saçma, anlamsız, değersiz, teslimiyetçi bir araç için sandığa gitmemek hakkınız. Hem de sonuna kadar…..