NEDENİ NE OLURSA OLSUN, İNSAN ÖLDÜRMEK CİNAYETTİR


 İNSAN ÖLDÜRMEK CİNAYETTİR

“Haklı şiddet, haksız şiddet” tartışmasından sonra...
Şimdi de;   Suriye’ye askeri müdahale doğru mu yanlış mı diye tartışılıyor.

Bu tartışmayı, İnsan Hakları, özgürlük ve demokratik değerleri savunanlar; "Irak'a müdahale"ye karşı çıkanların  yapması anlamlı.

 Nedeni ne olursa o
lsun insan(lar)ı öldürme ile öldürmenin amacının haklı olup olmadığını tartışmak; cinayeti, nefsi müdafaa olarak "hoş görmek" gibidir...

Üstelik Suriye'ye hava harekâta yapanlar, rejimin değiştirilmesini, Esad'ın düşürülmesini de amaçlamıyorlar.

Hava saldırısında, bombalar gül mü atacak...

Suriye'de insani dram yaşandığı doğru...

Suriye muhalefetini muhalifleri silahlandıranlar, masum mu? Rejimin öldürüyor, da muhalifler öldürmüyor mu?

Durum bu noktaya gelmesinde Türkiye’nin “organizatör”,  lojistik,  birilerine göre silah yardımı yapmasının payı yok mu?

İslam dünyasına, AKP’nin Türkiye modelini, “Müslüman Kardeş” ler yoluyla ihraç etmeye kendilerini inandıranlar, Orta doğu ve Kuzey Afrika’ya ideolojik ayar verebileceklerini düşündüler.

Bu ideolojik amaca “insani değerler”e  ister kılıf geçirsinler, ister ideolojik olarak buna inandılar diyelim,  sonuçta ikisi de aynı kapıya çıkar.

İnsan hayatını siyasetin aracı haline kim ne amaçla getiriyorsa, insanları öldürüyorsa; zalim, zorba ve katildir...

Ekonomik, siyasi, diplomatik onlarca yaptırım ve tarafları uzlaştırarak, çatışma dışı çözüm yolu varken, adına savaş ve cinayet bile deme cesareti gösteremeyip, MÜDAHALE- HAREKÂT diyenler, böylesi cinayetlerin sorumluluğundan, bugün kurtulabilirler, kendilerini alkışlayanlar da olur;  tarihin ilerleyen zamanlarında, o zamanın insanları bu utanç verici cinayetlerden dolayı, insanlıktan özür dileyecekler.

Suriye'ye müdahalenin, öteki, çıkar amaçları bir kenara, BAAS rejimi süründürmek ve Suriye’yi Irak'taki gibi, bataklığın içine sürüklemekten başka nedir?
  
“İnsani dram”, “insanlık vahşeti”  sözlerini söyleyen bütün siyasiler, bu sözlerden sonra nasıl rahat yutkunuyorlar acaba…

Ramazan ayında bu yana Irak'ta 1050 insan öldü...

Irak'ta kime müdahale edipte,"insanlık dramı" durdurulacak, peki?
"Zalime, zalimce ders vererek" adalet sağlanamadığının açık örneği değil mi, Irak'ın bugünkü durumu.

Nedeni ne olursa olsun, her türlü şiddet ve savaşın yanında durmak, ONA ORTAK OLMAKTIR.

İslam enternasyonalizmi, Sünni İslam dünyasının, kurtarıcı lideri hayaline kapılan Erdoğan ve Esad'ı iki ay içinde düşürüp, rejimi değiştirerek, Suriye' yi inşaa etme hayali kuran, yeni sermaye sınıfı, (İnşaatçılar) bu topraklarda yaşayan herkesi Ortadoğu ateş çemberinin içine, içine çekiyorlar.

İktidar adına konuşanların, “insanlık” vs, vs sözlerinin hiçbir inandırıcılığı yok.

 Kendi insanına zulüm eden, Roboski'nin çocukları için ruhu kıpırdamayanlar, Gezi öldürülenler için " Ne işleri varmış gitmeselerdi" diyen zihniyette "tek bir vicdan" olduğu söylenebilir mi?

DÜŞMAN DİYE TANIMLADIĞI İNSANIN ÖLÜMÜNDEN, VİCDANI RAHATSIZ OLMAYANLAR; AKILLARINI MASAYA YATIRMALI. 

Savaşa ve cinayetlere karşı amaaa… diyenler.

Akıl: Katliamlara, cinayete her zaman "mantıklı" yanıtlar üretir, vicdanını rahatlatır.

Tarihte birçok örnek vardır benim için  tipik örnek; “Moskova Duruşmaları”dır, Stalin'in ölüm emirlerine karşı, "Yaşasın Stalin, yaşasın SBKP, yaşasın SSCB" slogan atarak, kurşuna dizilen komünistlerin “Akıl”ları, onları,  ihanet ettiklerine inandırmıştı.

Adına  “canlı bomba” denen insanların, ölüme gönüllü gidişlerine de “akıl”ları onları inandırmıyor mu?

Cinayet işleyen; kişi, devlet, grup kim olursa olsun; Cinayeti maruz ve haklı gören akıl; (İ)nsanlıktan uzaklaşmış,  vicdanını yitirmiş; egemen akıl(lar)ın  basit aracı haline gelmiştir demektir.

Anımsatmak için! Öldürmek bir insanın hayatına sona vermektir.

Suriye'ye hava taarruzu kararı  en hararetli konuşulurken, Karadeniz'in bir kasabasında, loğara düşen bir kediyi kurtarmak için,  vatandaşlar, itfaiye, saatlerce uğraşıyordu.  İş makinesi geldi, çukur açıldı ve kedi kurtuldu.

İnsanlık onuru diye bağırmak tam böyle zamanlarda çok ama çok gerekiyor.