Taraf yoluna devam ediyor hala...


                                        Taraf yoluna devam ediyor hala...

Ahmet Altan ve arkadaşları Taraf gazetesindeki yazarlık ve yöneticilik işlerinden ayrılma kararı aldılar.

Bu gelişmenin nedenleri üzerine gerekli olan açıklamalar yapıldı.

Bu açıklamalara bakıldığında genel olarak söylenenler  hemen,  hemen ortak bir zeminde buluşuyor.

Gazetenin mali durumunun başından beri iyi olmadığı öncelikli sırayı alıyor.

Sonra kişisel tercihlerin geldiğini görüyoruz: Örneğin Ahmet Altan’ın roman yazmaya geri döneceği gibi... ve arkasından Taraf’ın yoluna aynı yayın politikası ile devam edeceğine dair açıklamalar bulunuyor.

Bu gelişmeler ışığında önce Taraf’ın basın,siyaset ve toplumsal alanlardaki etkileri üzerine bir şeyler söylemek istiyorum.

Öncelikle Taraf gazetesi, ‘90’yıllarda çeşitli gazeteler, birkaç demokrat köşe yazarının etkilemeye çalıştığı demokratikleşme sürecine derli, toplu bir gazete olarak müdahil olması önemli bir gelişme olmuştur.

Taraf’ın  tüm yazarları demokrasi ve özgürlükler alanında yaşanan sorunların giderilmesi için “eleştirel protest” yazılar yazdılar.

Diğer yandan  Türkiye’yi sarsan “derin devletin darbe planlarını” korkusuzca yayınlaması, Taraf     'ı artık bir gazete olmanın yanı sıra sosyo-politik bir oyuncu durumuna getirmiş oldu.

Ergenekon, Balyoz gibi davaların muhatabı olan Taraf, yayınlandığı günden beri hemen her gün siyasetin, basının ve kamuoyunu gündeminde yer almıştı.

Taraf aynı zaman Kürt sorunu, AB ve demokratikleşme gibi Türkiye için yaşamsal sorunların çözümünde cesur kalemleri sayesinde kamuoyunda saygınlıkta kazanmıştı.

Bu nedenle Taraf,” kendi kulvarında” olan gazetelerin tirajlarının üzerine çıkmıştı.

Bu gelişme Türkiye’de “muhalif gazete” kategorisi bakımından bir ilk demek oluyordu.

Bu noktada Taraf’ın konumuna daha geniş açıdan bakacak olursak, Türkiye gündemini demokrasiden yana etkilemek ve değiştirmek bakımından Taraf,’65 seçimlerinde ve sonrasında TİP’in siyaset alanını soldan sarstığı dönem,’86 yılında Sargın ve Kutlu’nun özgürlükler ve demokrasiyi kazanmak için yurda dönmelerinden sonra elde edilen demokratik gelişmelerden sonra, demokrasi mücadelesi tarihi bakımından üçüncü önemli rolü bir gazete olarak ta olsa başarı ile yerine getirmiştir.

Şimdi gelelim Taraf’ın yayına başladığı günden, son gelişmelere kadar hakkında söylenenlere ve söyleyen çevrelerin dediklerine...

Bir kere anlaşılan bir gerçek var ki ortada Taraf “ne İsa’ya, ve nede Musa’ya yarandı”

Kimi adı sol olduğunu söyleyen çevreler ve onların kalemleri için Taraf,”Emperyalizmin Türkiye ve Ortadoğu’daki yeni planlarının borazanı oluyordu ve bu misyonu Gülen cemaatiyle birlikte yapıyordu.”

Kemalist,cumhuriyetçi çevreler için Taraf, AB’nin ve CIA’nın yayın organı, cumhuriyeti ortadan kaldırma misyonu üstlenmişti.

İslamcı çevreler, askeri vesayetin geriletilmesinde etkili olan Taraf’ı destekliyorlardı.Ancak Taraf ne zaman olası bir Ak Parti vesayetine de karşı olacağını ortaya koyunca, başta İslamcı basın olmak üzere saldırılar başladı.

Bu yaklaşımların hepsi sorunlu ve hepsi komplocu bir zihniyetin mahsulleri olarak ortada duruyor.

Yani Gülen cemaati kendi gazetesini bu tezgahların içine sokmayacak,Taraf’ı taşeron olarak kullanacak veTaraf gazetesi de emperyalizm borazanlığını yaparken,gazete personeline maaşlarını ödeyemeyecek ve Ahmet Altan ve arkadaşları ise nedenlerinden birinin de parasızlık olduğu gazeteden ayrılacak, buna ağlayalım mı, gülelim mi!

Taraf için malum çevreler hep şöyle düşünmenin kolaycılığına kaçtı. "Bu adamlar bu belgeleri yayınlıyorlarsa ve böyle cesur yazılar yazıyorsa mutlaka arkalarında birileri vardır."

Bu tamda, provokatif bir zihniyetin tezahürüdür.   

Bu birileri her cenaha göre değişken olabilir.

Böyle düşünmenin anlamı şudur: "Benim arkamda bir güç olmazsa ben bunları yapamazdım." demek istenerek, aslında kendi kendi acizliklerini ortaya koymaya çalışıyorlar.

Yani Taraf’ı çıkaranların dünya görüşü böyle ve bu gazetede bunun için muhalif bir yayın politikası izliyor demek akıllarına gelmiyor.

Akıllara zarar işler bunlar ama ne yapalım yazmak zorunda kalıyoruz.

Taraf yoluna devam edeceğini açıkladı.

Bu karar bile tek başına bir kararlığı gösteriyor.

Taraf’a destek olmak demek,dünde, bugünde demokrasi mücadelesine sahip çıkmak anlamına geliyor.

Ancak bir farkla, Ahmet Altan’lı Taraf “muhalif gazete” çıtasını basın tarihimizde olmadık bir yere çıkardı.

Bunun anlamı basın için bir milat olmasıdır.

Bundan sonra Taraf, Ahmet Altan’lı dönemin üstüne çıkarak yoluna devam edebilir.

Bu dönemin altında kalırsa ayakta kalamaz.

Dileğim o ki,Taraf, demokrasi mücadelesinde bir gazete olarak hem hayatımızdaki ve hem de gönlümüzdeki yerini güçlendirerek korumaya çalışır.

Bizde onun mücadelesine her bakımdan destek olmaya çalışırız.

Güle güle Ahmet Altan, hoş geldin Markar Esayan